GÜLEN KADIN HEYKELİ

 

Elle oyularak, Kırklareli Vize Pembesi mermerinden imal edilmiştir. Eserin önemli özelliği kadının duruş şekli ile mermerin doğal renginin uyum içinde olmasıdır. Vize Pembesi mermerinin fiziksel özelliği orta sertlikte bir mermer olup, rengi  pembenin,sarının ve beyazın çeşitli tonlarına sahip olmasıdır.

Heykelin  belirgin özellikleri;

   • Mermerin doğal özelliklerinden istifade edilerek imal edilmiştir.
   • Şilte üzerinde sol dizini öne atarak sol elinin hizasına kadar çekmiş, diğer sağ bacağını yattığı şiltenin üzerine tamamını yapıştırarak geriye doğru uzatmıştır.
   • Vücudunun üst kısmını ellerinin üzerinde doğrulup kollarından kuvvet alarak artistik bir duruş elde  edilmiştir.
   • Vücudunun bir kısmını pembe bir şal ile  örtülüdür.
   • Duruş şeklinde mermerin renk özelliği çok  etkili  olmuştur.  Kadın heykelin yanakları pembe, açıkta  olan sağ göğüs ile sol göğüs ün bir kısmı, kollar ve ellerin ten rengine yakın beyazlıkta, saçlarının açık sarıya çalar beyazlıkta olması çarpıcı ve etkileyici özellikleridir.
   • Heykel üzerindeki pembe renkli pelerin heykelin  başının  sol tarafından; saçının  üzerinden başlayıp sol yanağın ve boynun yanından sol omuz üzerinden aşağıya sarkarak göğüsün bir kısmını örterek sol kolun üzerinden yanlamasına geçerek kadının uzandığı yatağın üzerinde bedenin diğer kısımlarını örterek ayak uçlarında son bulmaktadır.

 

Model ve dizayn: MUSA  KARABAY

Yapılış tarihi:1998

Ebatlar: 34cm x 22cm x 14cm

Taş Cinsi: Kırklareli Vize Pembesi

Share this

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.