MERMER EL OYMALI KONSOL SAATİ

Tek parçalı saatin alt kaidesi, iki adet direği, saat kadranı, lale desenli üst süsü, arka fon mermeri ve papatya desen oymalı arka kapağı kırmızı Bilecik mermerinden,  saatin ana gövdesi, sütundaki ve çatı üzerindeki kabartma sarmaşık desenleri İtalyan Karera mermerinden elle oyularak imal edilmiştir. Saat gövdesinin sol tarafındaki desenler, kadranın altındaki armadan başlamaktadır. Sarmaşık desenleri armanın sağ ve sol tarafında bulunan bereket kupalarından üç dal olarak çıkmaktadır. Dallardan biri iki dala bölünüp biri saat kaidesinin üzerine diğer dal saat kadran çerçevesinin hemen yanından yukarıya giden ve yaprak desenleri ile son bulan dalın üzerinden geçerek kadran çerçevesinin hemen altına saplanarak son bulmaktadır. Bereket kupasından çıkan başka bir dal sütün alt kaidesinin üzerinden çapraz geçerek kırmızı Bilecik mermer sütünü kesintisiz bir şekilde dört defa sararak aynı renkli çatı mermerinin ortasında bulunan bir gül deseni ile son bulmaktadır.

Yukarıda bahsedilen özellikler saatin sağ tarafında da uygulanmıştır . Saatin kadranı kırmızı  Bilecik mermeri olup, kadran üzerindeki rakamlar siyah Bilecik mermerinden tek tek elle oyularak imal edilmiştir. Saatin kırmızı çatı alın mermeri üstündeki iki kattan oluşan dama desenli kabartmalı kısım Karera mermerinden, en üsteki lale desenli taç kısmı kırmızı Bilecik mermerinden imal edilmiştir.
Yukarıda açıklanan özellikler sütunların kırmızı Bilecik ,alt ve üst kaidelerinin ,sütunların üstündeki sarmaşık ve yaprak desenlerinin Karera mermerinden oluşu, kesintisiz bir şekilde sütunları sararak yukarıya devam etmeleri el işçiliğinin  uygulanma şekli bakımından çok önemli özelliklerdir.

 

 

Karera mermeri :İtalya da çıkarılan beyaz renkli mermer cinsi. Su anda maden olarak tükenmiş durumdadır.

Bilecik mermeri :Su anda maden olarak tükenmiş durumdadır.

 

 

Model ve dizayn: MUSA  KARABAY

Yapılış tarihi:1993

Ebatlar: 25cm x 26cm x 14cm

Taş Cinsi: Karera ve Bilecik Mermeri

Share this

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.